Haber

Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa ziyaretine Türkiye’den tepki

İsrail Milli Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir’in bugün Doğu Kudüs’teki Mescid-i Aksa’yı ziyaretine Türkiye ve Arap dünyasından sert tepkiler geldi.

Aşırı sağcı Ben-Gvir, İsrail güvenlik güçleri eşliğinde Müslümanlar için kutsal sayılan Mescid-i Aksa’ya gittikten sonra, “Burada ev sahibi biziz. Hamas’ın tehditleri işe yaramaz. Sahip biziz” dedi. Kudüs’ün ve İsrail’in tüm topraklarının.” .

Ankara bu olaya ilk tepkisini Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla verdi. Bakanlığın Twitter hesabından yayınlanan mesajda, “İsrail Milli Güvenlik Bakanı’nın İsrail güvenlik güçleri eşliğinde 21 Mayıs’ta Harem-i Şerif’e düzenlediği ve uluslararası hukuku açıkça ihlal eden baskını şiddetle kınıyoruz. Bu şekliyle; İsrail hükümet mensupları Harem-i Şerif’in tarihi statüsüne meydan okudular. Okumak, provokatif ve faşist eylemlerde bulunmak hiçbir şekilde kabul edilemez.” Şu ifadeler kullanıldı:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, mesajında, “İsrail makamlarını Harem-i Şerif’in hukuki statüsüne saygı duymaya ve bu eylemlere bir an önce son vermeye davet ediyoruz.”

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “İsrail Milli Güvenlik Bakanı’nın güvenlik görevlileri eşliğinde Harem-i Şerif’e gösterdiği saygısızlığı kınıyoruz. kuvvetler.”

Filistin Devlet Başkanı Sözcüsü Mahmud Abbas da şunları söyledi: wafaBen-Gvir, haber ajansına yaptığı değerlendirmede, Ben-Gvir’in Mescid-i Aksa’ya gitmesinin ardından “Bu kutsal mekana kibirli akının önemli sonuçları olacaktır” sözlerini kullandı.

Müslümanların Harem-i Şerif olarak adlandırdıkları bölge, Yahudiler tarafından Tapınak Tepesi olarak adlandırılır. Harem-i Şerif, İslam’da Mekke ve Medine’den sonra kutsal sayılan üçüncü ibadet yeridir. Bakan Ben-Gvir, Yahudilerin bu bölgeye daha fazla erişimi olması gerektiğini savunurken, Filistinliler bunun İsrail kontrolünü artıracağından endişe ediyor.

dpa,DW / AI,ET

DW Türkçe’ye VPN ile nasıl erişebilirim?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu