Ekonomi

Yabancı Yatırımcılar Türkiye’nin Ekonomi Politikasıyla İlgileniyor

İngiliz medyası, Türkiye’nin Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın yeni başkanlığını yaptı. ekonomi politikasını yazdı. Haberde, yabancı yatırımcıların Şimşek ve Erkan’a bakış açısının iyimser yönde değiştiği belirtilirken, “Yatırımcılar, Erdoğan’ın üçüncü dönemindeki ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi.” söylendi.

ŞİMŞEK’E YÖN VERECEK YENİ EKİP YAKINDAN İZLİYOR

Türkiye’nin yeni dönemdeki ekonomi politikası uluslararası yatırımcılar tarafından yakından markalaştırıldı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek liderliğinde yeni ekonomi ekibinin yürüttüğü program ve Merkez Bankası’nın tavrı yurt dışında ilgi odağı oldu.

“ERKAN FELSEFESİNİ ORTAYA ÇIKARDI”

İngiliz medyasında yer alan haberde, yatırım çevrelerinin Türkiye’nin ekonomi ekibine güvendiğini yazdı. Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın enflasyon raporuna ilişkin yaptığı toplantıyı analiz eden İngiltere merkezli Reuters, dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Yeni Merkez Bankası Başkanı’nın gazetecilere yaptığı ilk resmi konuşmasında kapsamlı bir para politikasından bahsettiği ve yeni dönemin ideolojisini ortaya koyduğu belirtildi. Reuters, Erkan’ın bütüncül yaklaşımının faiz artırımlarının yanı sıra bir dizi kaldıraç ve makroihtiyati politika araçlarından fayda sağlayacağına söz verdiğini bildirdi.

“MERKEZ BANKASI BAŞKANI OLMA YETENEĞİNE SAHİPTİR”

Haziran başında Merkez’in başına geçen Erkan’ın kademeli parasal sıkılaştırmaya devam etme sözü verdiği belirtilirken, haber şöyle devam etti: “Kendisi himayesinde Haziran ve Temmuz aylarında iki kez faiz artırımının ardından açıklaması geldi. Erkan, saygın üst düzey siyasetçi Mehmet Şimşek ile birlikte ülke ekonomisinin, “İkisinin de ekonomik sıkıntıları aşması bekleniyor. Analistler, bir saatten fazla süren basın toplantısında Erkan’ın performansını övdü. Türk para politikası yapıcısının yüzü olmak istediği bir gerçek. Merkez Bankası Başkanlığı yapacak kapasitede birini gördük.”

“YATIRIMCILAR ERKAN VE ŞİMŞEK HAKKINDA İYİMSER”

Financial Times ise Hafize Gaye Erkan’ın yardımcılığına getirilen Osman Cevdet Akçay, Fatih Karahan ve Hatice Karahan hakkında bir yazı yazdı. Raporda, “Erkan ve Şimşek konusunda iyimser olduklarını söyleyen yatırımcılar, Para Politikası Kurulu’nda yapılacak değişiklikleri merakla bekliyorlardı. Bankalar için risk yönetimi modelleri geliştirme konusunda uzman olan Erkan, tüm araçları kullanacağının sözünü verdi. Kararların “tamamen bilim tarafından verileceği” ve ekibinin para politikasını iyileştirmek için titiz analizlere başvuracağı söylenerek ayrıntılara dikkat çekildi.

“YATIRIMCILAR EKONOMİK DEĞİŞİKLİKLERE OLUMLU TEPKİLER VERDİ”

Yine aynı haberde, “Yatırımcılar, Erdoğan’ın üçüncü döneminde yaşanan ekonomik değişimlere olumlu tepki verdi.” kelimeler yer aldı. Merkez Bankası verilerine göre, yabancı yatırımcıların 9 Haziran’dan bu yana Türkiye borsasına 1,6 milyar dolar aktardığına da dikkat çekildi.

haberhuyuk.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu