Ekonomi

Kentsel dönüşüm kanunu yürürlükte

Kentsel dönüşüme ilişkin düzenlemeleri içeren “Afet Riski Kanunu” TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. altında“İki Bölgenin Dönüştürülmesi Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” Resmi Gazete’de yayımlandı.

Kanun, deprem bölgelerinde yıkım kararlarının iptali talepleri nedeniyle yıkılamayan binalara ilişkin yargı süreçlerinin hızlandırılmasını amaçlıyor.

Riskli binaların tespitinin Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü veya idare tarafından re’sen yapılmasına olanak tanıyan kanun kapsamında, riskli binaların yıkılması için maliklere tek seferde 90 günü geçmemek üzere süre verilecek. Binaların tahliyesi engellendiği takdirde kolluk kuvvetleri tarafından gerçekleştirilecek.

Maliklerin salt çoğunlukla alacağı karara bağlı olarak kentsel dönüşüm gerçekleştirilebilecek.

Uygulama imar planı ile mimari, statik, tesisat ve her türlü teknik sorumluluğun Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü tarafından üstlenilmesi ve mülkiyetin belgelenmesi şartıyla 30 gün içerisinde yapı ruhsatı verilecektir.

Asgari kuralları karşılayan ancak ilgili uzmanlık bölge listelerinde yer almayan uzmanların görevlendirilmesi mümkün olacaktır.

haberdivrigi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu