Haber

İsrail hastaneleri hedef almaya devam ediyor! 150 sağlık kurumu kullanılamaz hale geldi

  • Haberler7

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları güneydeki Han Yunus kentinde yoğunluğunu artırırken, Filistin Kızılayı, sağlık tesislerinin İsrail ordusu tarafından kuşatıldığını, yaralılara ulaşmak için ambulansları dahi hareket ettiremediklerini belirtti.

İsrail daha önce de hastaneleri defalarca bombalayarak savaş suçları işlemişti. Yaralıların tedavi görmesine dahi engel olan İsrail, tüm davetlere rağmen sağlık kurumlarını kuşatmaya devam ediyor. 7 EkimGazze’de başlayan kuşatmalarda Al-Awde Hastanesi, Endonezya Hastanesi ve Şifa Hastanesi gibi büyük hastanelerin yanı sıra toplam 150 sağlık kurumu bombalanarak kullanılamaz hale getirilirken, 400’e yakın sağlık çalışanı hayatını kaybetti.“SAĞLIK KURUMLARI YOĞUN SALDIRI ALTINDA”

El Cezire’ye konuşan Filistin Kızılayı sözcüsü Nebal Farsakh, Gazze’de faaliyetlerini sürdürmeye çalışan tüm sağlık kuruluşlarının ağır baskı altında olduğunu söyledi. Yaralıların davetlerine cevap veremediklerini vurgulayan Farsakh, sadece Nasır Hastanesi’nin değil, Han Yunus’taki El Amal Hastanesi’nin de kuşatma altında olduğunu vurguladı.

Öte yandan bölgeden katliam haberleri gelmeye devam ediyor. Gazze’deki Filistinli yetkililer Son 24 saatte en az 190 kişi hayatını kaybetti340 kişinin yaralandığı açıklanırken, 7 Ekim’den bu yana İsrail saldırılarında öldürülen Filistinli sivil sayısının 25 bin 295’e çıktığı belirtildi.

Gazze’de yüzde 70’i kadın ve çocuklardan oluşan 7 bin kişinin hâlâ enkaz altında veya kayıp olduğu öğrenilirken, hastanelere ulaşan ceset sayısının ise 25 bin 295 olduğu öğrenildi. 70 bin evin tamamen yıkıldığı öğrenildi. 63 bin kişinin yaralandığı Gazze’de toplam 290 bin ev hasar görerek oturulamaz hale geldi.

 

 

KAYNAK: HABER7

haberuzumlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu