Haber

İşeri, yerel basına katkı sağlamayan taslağı değerlendirdi.

Adıyaman Kahta Gazeteciler ve Yazarlar Derneği Başkanı Mustafa İşeri, Basın İlan Kurumu’nun internet haber sitelerinde resmi ilan alma koşullarını düzenleyen taslağını değerlendirdi.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayan Dernek Lideri Mustafa İşeri, taslağın yerel basına hiçbir katkısı olmayacağını söyledi.

Yerel basının zayıf olduğu bir ülkenin ulusal medyasının da zayıflayacağının unutulmaması gerektiğini belirten Dernek Başkanı İşeri, “İnternet haber sitelerinin resmi duyuru şartlarını düzenleyen taslak, Basın İlan Kurumu’nun aslında yerel basına hiçbir katkısı yok.O daha da zor.Taslaktaki 24 aylık bekleme süresi.Çalışan sayısı, ziyaretçi sayısı, ziyaretçi sayısı gibi kriterlerin konulduğu ortada. tıklama sayısı, günlük haber ve izlenme sayısı gerçekten çok fazladır.Bu ekonomik darboğazdaki bir site bu ekonomik koşullarda nasıl olur da Basın İlan Kurumundan resmi duyuru almak için 2 yıl beklesin? bu kadar çok sigortalı çalışan var mı? Bu taslağın yürürlüğe girmesiyle birlikte haber siteleri güçlenemeyecek, birçok TV kanalı ve gazete kapatılmak zorunda kalacak. Hazırlanan taslakta sadece Adıyaman’daki siteler için değil, Anadolu’da 5’inci kategoride yer alan diğer tüm siteler için.” siteler için de büyük sorun olacak Rakun karşımızda duruyor.

Basın İlan Kurumu tarafından internet haber sitelerine yapılacak ilanlar, reklamların izlenme sayısına ve il veya ilçenin nüfusa oranına göre belirlenmelidir. Bu kanunun revize edilmesi zorunludur. Mesleki basın kuruluşları, hukukçular, sendikalar ve akademisyenlerden oluşan bir platformla bu kanunla ilgili gerekli düzenlemeler yeniden yapılmalıdır.

Bu duygu ve niyetlerle tüm meslektaşlarımızın 10 Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, daha güzel ve aydınlık bir gelecek diliyoruz.” – ADIYAMAN

halfetihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu