Haber

Güney Sudan’da cumhurbaşkanının altını ıslattığı video nedeniyle 6 gazeteci gözaltına alındı

Güney Sudan’da altı gazeteci, Devlet Başkanı Salva Kiir’in altını ıslattığını gösteren bir kayıt nedeniyle gözaltına alındı. Aralık ayında meydana gelen olayda, İstiklal Marşı okunurken Kiir’in bacaklarından sıvı döküldüğü görüldü.

BBC Türkçe’nin haberine göreDevlet televizyonu çalışanı 6 kişi bu görüntülerden dolayı gözaltında.

Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ), gözaltına alınan kişilerin serbest bırakılmasını talep etti. CPJ adına konuşan Muhoki Mumo, gözaltıların “olumsuz yayın olarak değerlendirilen bir duruma karşı güvenlik güçlerinin keyfi uygulamasının son örneği” olduğunu belirtti.

Güney Sudan Gazeteciler Sendikası lideri Patrick Oyet, görüntünün yayılması şüphesiyle gazeteciler hakkında soruşturma başlatıldığını söyledi.

South Sudan Broadcasting Corporation, sahnelerin yayınlanmadığını duyurdu. Sosyal medyadaki görüntülerde, Kiir’in ayak bölgesinde sıvı birikmeye başladıktan sonra kameralar karşı tarafa çevrildi.

Kabine üyelerinden Bakan Michael Makuei, Voice of America’ya gözaltıların ilişkilerini beklemek istediğini söyledi.

Hak savunucuları, ülke yönetimini gazetecilere yönelik tehdit ve tacizlerle eleştiriyor. Afrika’nın en yeni ülkesi olan ve 2011 yılında kurulan Güney Sudan’da Kiir, ülkenin ilk devlet başkanı.

korganhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu