Ekonomi

Google, ‘patent ihlali’ nedeniyle tazminat ödeyecek

Teksas, Waco’daki bir federal mahkemede heyet, bir yazılım geliştiricinin patent haklarını ihlal ettiğini düşünerek Google’ın 338,7 milyon dolar tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Bir Google sözcüsü, konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, şirketin karara itiraz edeceğini belirterek, Google’ın teknolojiyi her zaman bağımsız olarak geliştirdiğini savundu.

2021’de New York merkezli Touchstream tarafından açılan bir davaya göre, şirketin kurucusu David Strober, görüntüleri akıllı telefon gibi küçük bir cihazdan televizyon gibi daha büyük bir cihaza “taşımak” için 2010 yılında teknolojiyi icat etti.

Google, Aralık 2011’de Touchstream ile teknolojisi hakkında konuştu, ancak iki ay sonra ilgilenmediğini söyledi. Google, 2013 yılında Chromecast medya akış cihazlarını piyasaya sürdü.

Touchstream, Google’ın Chromecast’inin yeniliklerini kopyaladığını ve üç patentini ihlal ettiğini iddia etti. Google ise patentlerin geçersiz olduğunu savunarak Touchstream’in haklarını ihlal ettiğini yalanladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu