Ekonomi

Bolat: Ek pazar fırsatları sağlamayı hedefliyoruz

Ticaret Bakanlığı, iki ülke arasındaki “Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması’na ilişkin ortak bildiriyi” internet sitesinde yayınladı.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ortak açıklamayı sosyal medya hesabından paylaşarak, Türkiye ve İngiltere’nin bugün yaptığı bu ortak açıklama ile güncel ve kapsamlı bir STA müzakerelerine başlama niyetlerini teyit ettiğini belirtti.

Bolat, “STA’mızı güncelleyerek mal ve hizmet ihracatçılarımıza ek pazar fırsatları sağlamayı hedefliyoruz.” ifadesini kullandı.

21. yüzyıla uygun güncel bir anlaşma için çalışacağız.

Ortak açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti ile İngiltere’nin iki önemli ve yakın ticaret ortağı konumunda olduğuna işaret edilerek, “Her iki ülke de çıkarlarını bu başarının üzerine inşa etmeye kararlıdır ve bu yöndeki niyetlerini teyit etmektedir.” gözden geçirilmiş ve kapsamlı bir STA için müzakerelere bugün başlayın.” ifadesi yer aldı.

Mevcut ticaret anlaşmasının Aralık 2020’de imzalandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Anlaşma ağırlıklı olarak endüstriyel işleri kapsıyor ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından ticaret akışlarının ve tedarik zincirlerinin korunmasını sağladı. Mevcut anlaşmadaki gözden geçirme unsuru, İngiltere ve Türkiye’yi ticari bağlarını yeniden değerlendirmeye sevk etti.

Geçen yıl başlayan bu çalışma sonucunda her iki ülke ticari bağlarını genişletmenin ve derinleştirmenin değerli olacağı sonucuna vardı. Yetkililer, inceleme sürecini sonuçlandırmak üzere Türkiye-Birleşik Krallık Ortak Komitesi kapsamında ortaya çıkan ve geliştirilen bir STA için çalışmanın yönü üzerinde anlaştılar.

Her iki ülke de, karşılıklı büyüme ve refahı artırma etkisine sahip, küresel ticaret kurallarına dayalı bir serbest ticaret ortamını desteklemenin her zamankinden daha değerli olduğunun farkındadır. Bu prestij ile hem Türkiye’nin hem de İngiltere’nin çağdaş ekonomilerine tam anlamıyla yakışır ve 21. yüzyıla uygun fiili bir anlaşma için çalışma fırsatı var.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu